ODTÜ Ormanı´nı Yasadışı Yıkan Melih Gökçek Haberim Yoktu "Süpriz Oldu" Dedi

ODTÜ Ormanı’na gece yarısı polis destekli eli sopalı belediye personeliyle düzenlenen yasadışı bir operasyon ile girerek 5 bine yakın ağacı katleden Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne karşı ODTÜ öğrencileri 5. Yurt, Ankaralılar ise 100. Yıl Migros önünde saat 14.00′da toplandı, kesilen ağaçların yerine fidanlar dikti

ODTÜ Ormanı'na yürüyüş boyunca “Kes bakalım, kes bakalım, ağaçları kes bakalım. Kamyonu bırak, dozeri bırak, delikanlı kim bakalım” şeklinde sloganlar atıldı. “Tek bildiğiniz güzel olan her şeyi katletmek”, “O ağaçları dikenleredir hınçları” yazısı ve Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan resimlerinin olduğu pankartla süren yürüyüş ODTÜ Ormanı'nda yaklaşık 5000 ağacın katledildiği yerde sona erdi. Düzenlenen basın açıklamasının ardından kesilip bir kenara atılan ağaçlar toplandı ve Ankara Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin yasadışı olarak kesim yaptığı alana fidan dikildi.

Melih Gökçek'ten ODTÜ'deki, Yasadışı Yıkım Hakkında Bilgim Yoktu Açıklaması


Twitter'da yaptığı açıklamayla ODTÜ Ormanı'nda yapılan ağaç kıyımı ve yol talanından haberi olmadığını iddia eden Gökçek bu yasadışı yıkımdan yakasını kurtarma derdine düştüğünü gösterdi. "DÜN GECE ARKADAŞLAR BANA DA SÜRPRIZ YAPMIŞLAR...BIR GECE DE ODTÜ YOLUNU AÇMIŞLAR...ANKARAMIZA HAYIRLI OLSUN.." diyen Gökçek yasadışı yıkımla ilgisi olmadığı ve emri kendisinin vermediğini kamuya beyan etmiş oldu. Emri vermediğini söyleyerek bu konuda "siyasi sorumluluktan" bir kez daha kaçtığını ifade etti ve yasadışı yıkım uygulattığı personelini hukuki süreçte yalnız bıraktı. ODTÜ Orman yıkımının yasadışı, keyfi bir uygulama oluşunun ilerleyen süreçte Melih Gökçek için yargılanacağı bir suç oluşturduğu ve bunun Melih Gökçek bildiği için inkar yoluna başvurduğu gözlenmekte.
 

ODTÜ Rektörü ve ODTÜ Mezunlar Derneği Başkanı’ndan yıkım tepkisi

ODTÜ Rektörü Ahmet Acar, gece yarısı operasyonu ile ilgili bir açıklama yaptı. ODTÜ yönetiminin otoyol projesine izin verdiğini hatırlatan Acar, “Gece yarısı baskınını iyi niyetli bir yaklaşım olarak bulmuyoruz ve tasvip etmiyoruz. Yapılan tamamen yasadışı bir tasarruftur. ODTÜ arazisine izinsiz girildi. Konu ile ilgili yasal başvurumuzu yapacağız” dedi. Acar, gecenin karanlığında yapılan bir çalışmada hangi ağacın nakledilip nakledilemeyeceğinin tespit edilemeyeceğini, nakledilebilecek 600 ağacın bu kadar kısa sürede taşınamayacağını belirtti.

ODTÜ Mezunlar Derneği Başkanı Himmet Şahin de yıkım sırasında Vişnelik Tesisleri’ne izinsiz girilmesine tepki gösterdi. Şahin şöyle konuştu: “Bu gece burada kanunsuzluk, hukuksuzluk yaşıyoruz. Hiçbir bildirim, uyarı olmadan Büyükşehir’in araçları ansızın, bir bakın yapar şekilde bütün çitlerimizi, ağaçlarımızı dozerlerle yıkarak girdi. Çalışmalar devam ediyor. İtiraz hakkımızı beklemeden yıkmaya devam ediyorlar”.

Cumhuriyet Savcılığı’na şikayet için adliyeye gittiklerini ancak savcıyı yerine bulamadıklarını aktaran Şahin, karakola gittiklerinde de karakolun evrağı almadığını söyledi ve nereye başvuracaklarını bilemediklerini dile getirdi.
A1 kapısından ODTÜ Vişnelik Tesisleri'ne kadar ağaçların bulunduğu alan bu hale getirildi.

5 bine yakın ağaç katledildi

Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı iş makinelerinin ve çevik kuvvet ordusunun ODTÜ Ormanı’na telleri keserek bir gece yarısı operasyonu ile girmesi ve 5 bine yakın ağacı katletmesine karşı Ankaralılar sokağa çıkıyor. Ankara’ya ve ODTÜ Ormanı’na sahip çıkan ODTÜ öğrencileri 5. Yurt, Ankaralılar ise 100. Yıl Migros önünde saat 14.00′da bir araya gelecek ve kesilen ağaçların yerine fidanlar dikecek.

KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y