Soma´da İş Cinayeti Maden İşçisi Yunus Güçlü Öldü!

Soma'da, Uyar Madencilik'e ait Darkale Maden Ocağı'nda göçük meydana geldi. 27 işçinin kurtarıldığı gelen göçükte 1 işçi yaşamını yitirdi. Uyar Madencilik'in ocakları daha önce de pek çok madenciye mezar olmuştu.

Manisa'nın Soma İlçesi'nde Uyar Madencilik'e ait Darkale Kömür Ocağı'nda önce göçük meydana geldi, ardından yangın çıktı, içeride çalışan 28 işçi mahsur kaldı. Yangın söndürüldükten sonra başlatılan kurtarma çalışmalarında 27 işçi yaralı olarak kurtarılırken, bir ay önce madende çalışmaya başlayan, evli ve 6 çocuk babası 49 yaşındaki Yunus Güçlü yanarak yaşamını yitirdi.

Darkale Kömür Ocağı'nda, yüzde 14 meğille girişten 600 metre ilerideki galerinin baca denilen bölümde saat 05.30'da, bir göçük meydana geldi. Bu göçükle birlikte ortaya çıkan metan gazı, elektrik kablolarının da kısa devre yapmasıyla alev aldı. Göçük ve yangının ardından galeride mahsur kalan 28 madenciyi kurtarmak için ekipler seferber oldu, itfaiyeye ihbarda bulunuldu. Çevredeki diğer kömür ocakları ile diğer birimlerden kurtarma ekipleri de maden ocağına yönlendirildi.

Kısa sürede gelen itfaiye ekipleri çıkan yangını söndürürken, kurtarma ekipleri de ilk anda 6 işçiyi kurtardı. Daha sonra gelen takviye ekiplerle başlatılan yoğun çalışmalarla dumandan etkilendikleri belirlenen 21 işçi daha kurtarıldı. Ancak yangının çıktığı yere en yakın olduğu belirlenen işçi Yunus Güçlü'nün yanmış cesedine ulaşıldı. Çalışmalar saat 09.30'ta tamamlandı.

Kurtarılan 27 işçi, ocak dışında yapılan ilk müdahalelerinin ardından hastanelerde tedaviye alındı. Hayati tehlikesi bulunmadığı belirtilen işçilerden 2’sinin Akhisar Devlet Hastanesi, 25’inin ise Soma Devlet Hastanesi'nde tedavilerinin sürdüğü belirtildi.

KÖYÜNDEN GİDİP GELİYORDU

Kömür madeninde yanarak yaşamını yitiren evli ve 6 çocuk babası Yunus Güçlü'nün 1 ay önce işe başladığı, Savaştepe İlçesi'nin Sıtmapınar Köyü'nden Soma'daki maden ocağına servisle gidip geldiği öğrenildi. Güçlü cenazesi, yapılacak otopsinin ardından yakınları tarafından toprağa verilmek üzere köyüne götürülecek.

VALİ SAVAŞ: SORUŞTURMA BAŞLATTIK

Manisa Valisi Abdurrahman Savaş, Manisa’nın Soma İlçesi’ndeki kömür ocağındaki ölümün, yangından kaynaklandığını söyledi. Vali Savaş, yangının neden olduğu dumandan 27 işçinin etkilendiğini belirtip, "Maaslef bir işçimiz hayatını kaybetmiştir. 27 işçimize Akhisar ve Soma Devlet hastanelerinde müdahale edilip, oksijen verilmektedir. Hayati tehlikeleri bulunmamaktadır. Olayla ilgili gerekli soruşturmayı başlattık. Hayatını kaybeden işçimizin ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyorum" dedi.

DAHA ÖNCE DE KAZALAR YAŞANMIŞTI

Manisa’nın Soma İlçesi’nde, 1 işçinin öldüğü, 27 işçinin de kurtarıldığı kömür madeninde daha önce de benzer kazalar meydana gelmişti.

Madende, 4 Eylül 2012 tarihinde meydana gelen göçükte, maden mühendisi Hasan Cabaloğlu (26) öldü.

Bir ay sonra aynı madende kömür tozlarının yanması sonucu çıkan yangında 2’si ağır 9 işçi yaralandı.

11 Kasım 2012 tarihinde yine kömür tozlarının yanması sonucunda çıkan yangında işçiler Hasan Gököz (30) ile Murat Yılmaz (31) yaşamlarını yitirirken, 7 işçi de yaralandı.

25 Şubat 2013 tarihinde de madendeki destek direklerinin sökümü sırasındaki göçük meydana geldi, işçilerden Harun Tufan (35) öldü.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 31 Ocak 2010 gecesinde bu maden ocağını ziyaret etmiş, 2011 yılını da maden işçileriyle birlikte karşılamıştı.

UYAR OCAKLARINDA İLK ÖLÜM DEĞİL

Darkale Maden Ocağı ve Uyar Madencilik'e ait diğer ocaklar, pek çok işçiye mezar olmuştu.

Uyar Madencilik'in Darkele Köyü'ndeki linyit ocağında 26 Şubat 2013 tarihinde meydana gelen göçükte Harun Tufan (35) adlı işçi yaşamını yitirmişti.

2012 yılında ise 15 gün içinde iki kez kaza meydana gelmişti. Temmuz 2012'de toz yanması nedeniyle 1 mühendis yaşamını yitirmiş, 2 işçi de yaralanmıştı. 4 Ekim 2012'de meydana gelen iş kazasında ise 4'ü ağır 9 işçi yaralanmıştı. (BirGün)

KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y