Ahmet Metin: Redhackliler Değil Harranlılar Gözaltında!

Yaklaşık 2 yıl önce Redhack diyerek onlarca kişi gözaltına alınmış ve "terör" örgütü suçlamasıyla yagılanmaya başlanmıştı. Görüldü ki o davada "masumlar" yargılanıyordu. İsnat edilen suçlamalar komik delil diye öne sürülenler sadece sosyal medyadaki paylaşımlar ve muhalif olmakla ilgiliydi. O dava olmadı, tutmadı. "Masumların" tutuklananları 9 ay sonra tahliye edildi. Dava hala sürdürülmeye çalışılıyor ama saçmalık boyutuna gelmiş durumda.

Redhack diye bir de er Utku Kalı tutuklanmıştı. Reyhanlı'da, Suriye'de yönetimi devirmek için
AKP ile içiçe çalışan silahlandırılmış çetelerin giriştikleri bombalamada resmi rakamlara göre 52 insan katledilmiş ve buna karşı duranlar mücadeleye girişmişti. Bu çaba içinde olanlardan biri deRedhack'di ve savaş olmasın diye elinden gelen direnci göstermiş ve kandisine ulaşan bazı belgeleri bir Türkiye Suriye savaşı çıkmaması ve gerçeklerin ortaya dökülmesi için yayınlamıştı. Er Utku Kalı bu yüzden tutuklanmış işkencelerden geçirilmişti. Redhack diye açılan bu dava da tutmadı ve er Utku Kalı tahliye edildi. Davası devam ediyor ancak belgelerle bir ilişkisi olmadığı da ortaya çıktı. Mahkemenin bunu kabul etmesi ise ancak 7 aylık tutukluluktan sonra mümkün oldu.

REDHACK TORBA DAVASI OLUŞTURMAK İÇİN YENİDEN MUHALİFLERE POLİSİYE OPERASYON

Redhack uzun yıllardır sosyalizm mücadelesi veriyor. Bu mücadele içinde yapabileceklerini akıl ve vicdanla ortaya koyuyor. Bu mücadelesine sempati duymamak mümkün değil. Ortaya koydukları mücadeleleri kadar, doğru sözlü oluşları ve adalete olan tutkuları da onların her kesimce sevilmesini sağlıyor. Redhack'ı sosyal medya üzerinde takip edenler artık binlerle değil milyonla ifade edilecek kadar çok. Tutarlı oluşları ve açık sözlülükleri söylediklerinin her zaman arkasında durmaları onları izleyenleri de etkiliyor ve Redhack'li olmak veya Redhack sempatizanı olmak doğru sözlü, tutarlı ve fedakar olmakla özdeş hale geliyor.

Redhack diye yeni bir polisiye operasyon düzenleniyor. Ankara Emniyeti Bilişim Suçları Soruşturma Bürosu Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Ethemoğlu tarafından yürütülen operasyon dosyada gizlilik kararı olduğu için avukatlara ve şüphelilere bilgi verilmeden sürdürülüyor. Bilişim sisteminin işleyişini engellemek suçu gözaltına alınanlara isnat edildiği bilinen ilk suçlamalardan birisi. Diğer suçlamaların neler olduğu hala "devlet sırrı." O kadar "devlet sırrı" ki ne sanıklar ne de avukatları neyle suçlandıkları hakkında bir şey bilemiyorlar. Gözaltına alınanlardan Barış Atay, Emrah Ayırtır, Meltem Servi, Murat Demir, Taylan Kulacoğlu, Derya Mahsulati isimleri belrlenebilenler. Basına yansıdığı kadarıyla toplam 30 kişi olduğu iddia ediliyor.

Görünen o ki Redhack diye yine soyal medyada kendi isimleriyle hesabı olup muhalif oluşlarını açık açık deklare edenler gözaltına alınmışlar. Bir kısmı 1 Mayıs'da daha önce gözaltına alınanlar, bir kısmı tanınmış simalar, ancak hepsinin ortak noktası Gezi eylemlerine katılmış olmaları ve sosyal medyada bunu ilan etmeleri. Redhack konuyla ilgili yaptığı açıklamada "Biz buradayız. Her üyemiz burada. Gözaltına alınanların bizle ilgileri yok" dedi. Redhack bu tarz "biz değiliz" açıklaması yapmaktan usandı, devlet Redhack diyerek soyal medya üzerinden muhalif insanlara polisiye operasyon düzenlemekten bıkmadı.


REDHACKLİ Mİ HARRANLI MI?

Kemal Sunal bir filminde çalıştığı işten aldığı ücret başkalarından az olunca niye diye sorar parayı dağıtan "o sendikalı" der Kemal Sunal da "ben de Harranlıyım" diye cevap vererek yaşadığı haksızlığa işaret eder. Redhack diyerek düzenlenen operasyonlarda devlet hep "Harranlıları" gözaltına almayı alışkanlık haline getirdi. Yeniden organize edilen "Bilişim Suçları" birimi "boş durmadığını" göstermek için hükümet politikalarına uygun olarak muhaliflere operasyon düzenleme gayretkeşliğinde. Bilişim alanının Türkiye'de söz söylemek için kalan tek "özgür" alan olmasına dayanamayan devlet bunu ortadan kaldırmak için bir torba dava daha inşa etmeye çalışmakta. Bu dava için de sosyal medyada muhalif kim gözüne ilişirse Redhack diye toplamakta.
Redhack'in adalet ve sosyalizm için bir düşünce ve eylem hareketi olduğunu hala anlamamakta. Devletin Redhack'i anlamaması ise ortalıkta eli sopalı gezip karşısına kim çıkarsa, kim denk gelirse ona saldırmasına yol açmakta.

Unutulmaması gereken bir şey var Redhack bir kişi veya kişiler topluluğu değil, aksine bir adalet ve toplumsal mücadele hareketidir. Kimi gözaltına alırlarsa alsınlar Redhack bitmeyecek hale gelmiştir. Redhack ancak adaletin olduğu yerde sonlanır. Adalet yoksa, masumlar gözaltına alınıyorsa Redhack sadece daha çok büyüyüp güçlenecektir.

Redhack diyerek gözaltına alınan masumlar derhal bırakılmalıdır ve tarih defalarca göstermiştir adaletsizlik yapanlar bunun hesabını ergeç verirler.KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y