Birgün: ''Nerden baksan tutarsızlık...''

AKP'nin "Tarihi Buluşma" olarak sunduğu Erdoğan-Barzani görüşmesi Diyarbakır'da gerçekleşti. Konuşmasında Kürt halkına birtakım vaatlerde bulunan Erdoğan'ı, geçtiğimiz aylarda Lice'de yeni karakol yapımını protesto ettiği sırada öldürülen Medeni Yıldırım'ın annesi Fehriye Yıldırım pankartla protesto etti

Diyarbakır'da konuşan Erdoğan dağdakilerin ineceği ve cezaevlerinin “inşallah” boşalacağı vaadinde bulundu. Erdoğan ve Barzani'nin ziyareti eleştirilere de muhatap olurken Medeni Yıldırım'ın annesi ise ziyaretleri protesto etti
Diyarbakır'da yapılacak toplu temel atma töreni için AKP çıkarma yaptı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la birlikte birçok bakan da Diyarbakır'a hareket etti. Açılış için Federe Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani ve şarkıcı Şivan Perwer de Diyarbakır'a geldi.
Başbakan Tayip Erdoğan'ı ise Diyarbakır'da BDP'li Sırrı Sakık ve Altan Tan ile Bağımsız Millletvekileri Ahmet Türk, Leyla Zana ve Esat Canan karşıladı. Karşılamada İçişleri Bakanı Muammer Güler, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç, BDP'li Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir de yer aldı.
Erdoğan temaslarına Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ni ziyaret ederek başladı. Erdoğan'a ziyaretinde ilişkileri öğrenci evleri tartışmalarında gerginleşen Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da eşlik etti.
Sabah saatlerinde Habur sınır kapısından Türkiye'ye giriş yapan Barzani ve beraberindeki heyeti AKP Şırnak Milletvekili Mehmet Emin Dindar, Şırnak Valisi Vekili Mustafa Akgün'ün aralarında bulunduğu bir heyet karşıladı.
Barzani ve sanatçı Perver Habur Sınır Kapısı'ndan 3,5 saat süren yolculuğun ardından Diyarbakır'a ulaştı. Barzani ve Perwer'i kentin girişinde BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan'ın yer aldığı bir grup karşıladı.
Barzani'yi 2 gün sürecek temasları kapsamında konaklayacağı Green Park Otel'in girişinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç, Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana karşıladı. Yöresel kıyafet giyinen Zana, Barzani ile kucaklaştı.
Erdoğan, Barzani, Perwer ve Tatlıses daha sonra Diyarbakır Valiliği'nde biraraya geldi.
Barzani: Erdoğan sayesinde
Temelatma töreninde ilk sözü alan Mesut Barzani yaşanan “tarihi buluşma”nın ilk olarak Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Erbil'e gelişi ile başladığını Türkiye ile karşılıklı olarak kardeşlik hisleriyle bağlı olduklarını söyledi. Artık Ortadoğu halklarının birlikte yaşama zamanı geldiğini, savaşların denendiğini ancak kimsenin savaştan bir yarar görmediğini belirten Barzani artık Türk ve Kürt gençlerinin birbirlerinin kanını dökmemesi gerektiğini ifade etti. Barzani ayrıca 'barış yolunu açtığı için' Başbakan Erdoğan'a teşekkür ederek, "Türk ve Kürt kardeşlerim bu sürece destek versin" dedi. 15-20 sene önce Diyarbakır'a gelip böyle bir konuşma yapmasının hayal bile edilmeyeceğini belirten Barzani, bunun barış sayesinde mümkün olduğunu öne sürerek son sözlerini Türkçe, "Yaşasın Türk ve Kürt halklarının kardeşliği" sözleriyle tamamladı.
Erdoğan'dan vaatler saati!
Törende bir konuşma yapan ve Mesud Barzani'yi 'Kürdistan Yönetimi Başkanı' olarak tanıtan ve böylece ilk kez Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi ifadesini kullanmayan Erdoğan “"Diyarbakır sürece sahip çıkarsa dağdakiler de gelir, cezaevleri de boşalır" iddiasında bulundu.
Konuşmasında Şivan Perwer'e değinen Erdoğan “Tam 37 yıl süren bu anlamsız, bu acı, bu kederli hüzünlü özleme bugün artık son veriyoruz” dedi. Erdoğan, çözüm süreci ve Kürt sorununa yönelik sert eleştiriler devam ederken “Yüzyıl önce bu topraklarda adeta cetvelle sınırlar çizildi ama bizim muhabbetimize sınır çizemezler. Biz kardeşiz, ezelden kardeşiz, ebede kadar kardeşiz. Biz sadece yol arkadaşı değiliz, kader arkadaşıyız. Biz pazara kadar değil mezara kadar, mahşere kadar biriz beraberiz" ifadelerini kullandı.
Sözlerine "Diyarbakırlı kardeşim, Kürt kardeşim, Türk kardeşim, Zaza kardeşim, Arap kardeşim, bu Cumhuriyet senin Cumhuriyetindir. Bu Cumhuriyet ne kadar İzmirlinin ne kadar İstanbullunun ne kadar Ankaralının Cumhuriyetiyse işte o kadar da senin Cumhuriyetindir, bu devlet senin devletindir, bu bayrak senin bayrağındır” diyerek devam eden Erdoğan, birçok konuşmasında tekrarladığı “Tek bayrak, tek devlet” söylemini ise burada tekrarlamadı.
DAĞDAKİLER İNER; CEZAEVLERİ BOŞALIR!
Mesud Barzani'yi “Zalimin değil, kendi halkının, kendi kardeşlerinin, mazlumların yanında durmak esastır. Ayrılıktan, çatışmadan, savaştan yana değil her zaman barıştan, dostluktan, kardeşlikten yana olmak önemlidir. İşte onun için Kak Mesut başarılı oldu. İşte onun için Mesut kardeşim tarih yazdı" diyerek öven Erdoğan “Şiddet hiçbir yolun çözümü değil. Kandan, gözyaşından başka hiçbir şey getirmedi. Diyarbakır’ın bu sürece sahip çıkmasını istiyorum. Dağdakilerin indiğini, cezaevlerinin boşaldığını, 76 milyonun bir olduğunu, beraber olduğu birlikte büyük Türkiye yeni Türkiye olduklarını göreceğiz. Hiç endişeniz olmasın. Diyarbakır bölgenin kutup yıldızı bir şehridir” ifadelerini kullandı.
Erdoğan, "Unutmayın, sizin sorumluluğunuz büyük. Bu yeni süreçte Diyarbakır'ın hakem olmasını, mürşit olmasını, sürece yol göstermesini, sürece ışık tutmasını istiyorum" ifadelerini kullandı.
TEK PARTİYE MÜSAADE ETMEZ!
"Cumhuriyetin ardından olduğu gibi bir tek parti zihniyetinin, dayatmaların, zulümlerin, farklı formatlarda inkar ve reddin oluşmasına asla izin vermeyeceğiz" diyen Erdoğan, "Doğu Anadolu'da, Güneydoğu Anadolu'da yeni bir tek parti anlayışının hüküm sürmesine müsaade etmeyeceğiz" iddiasında bulundu.
Perwer ve Tatlıses biraraya geldi
Temel atma töreni için Diyarbakır'da bulunan Perwer ve Tatlıses bir arada halkı selamladı. Perwer konuşmasında, Başbakan Erdoğan ve Mesud Barzani sayesinde barış içinde bir araya geldiklerini iddia ederek artık farklılıkların yasak hale gelmemesini istedi. Bu yasaklar nedeniyle kimilerinin işkencelerde çürüdüğünü kimilerinin de kendisi gibi yurtdışına çıkmak zorunda kaldığını söyledi.
İbrahim Tatlıses de Perwer gibi Kürtçe başladığı mesajını onun gibi Türkçe-Kürtçe karışık devam ettirerek Alevi, Sünni, Çerkes, Türk, Kürt farkı olmaması gerektiğini belirterek, "Şiwan kardeşimle buraya ne şana geldik ne şöhrete geldik. Biz barışa geldik" dedi. Perwer ise ülkenin demokrasiye ihtiyacı olduğunu ifade ederek, Başbakan Erdoğan'ın üç yıl önce Almanya 'da, "Bu ülkede artık asimilasyon olmayacağını söyledi. Artık demokrasi zamanıdır dedi." İkili daha sonra, 'Megri' (Ağlama) şarkısını söylediler...
***
Medeni'nin annesinden 'ikiyüzlülük' protestosu
Geçtiğimiz aylarda Lice'ye yeni karakol binası yapılmasını protesto eden halkın üzerine ateş açılması sonucunda hayatını kaybeden Medeni Yıldırım'ın annesi Fehriye Yıldırım, Diyarbakır'a gelen Başbakan Erdoğan'ı oğlunun fotoğrafını bastırdığı pankartla protesto etti. Oğlu için gözyaşı döken Fehriye Yıldırım'a çok sayıda polisin eşlik etmesi dikkat çekti.
Başbakan'ın aracının geçtiği yola çıkan Fahriye Yıldırım, "Senin vicdanın yok mu? Oğlumun katillerini neden bulmuyorsun" diyerek Erdoğan'a tepki gösterdi. Elinde oğlunun fotoğrafının olduğu pankartla ana yola çıkan Yıldırım, Erdoğan'a "5 ay oldu. Benim oğlumun katilleri nerede? Sen rüyalarında sadece Rabia şehitlerini mi görüyorsun" diye seslendi.
***
Buldan'dan Barzani'ye: Kapıları yüzümüze kapattın
Çözüm sürecinin başından beri İmralı'ya giden BDP Grup Başkan Vekili Pervin Buldan, Kürt lider Mesud Barzani ziyaretine twitter'dan tepki gösterdi. Buldan Twitter'dan attığı mesajlarla şunları dile getirdi:
“Barış sürecini desteklemeye geldiğini söyleyen Sn.Barzani dün Hewler'de bütün kapıları yüzümüze kapattın. Kandil'e giderken tüm arama noktalarında araçlarımız durduruldu saatlerce arandı. Sırrı Süreyya Önder VİP salonuna alınmadı.Kendisine kapıda araç verilmedi.Vekilimiz Cizre minübüsüne binerek kapıdan geçti.”

 Birgün


KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y