Cumartesi Anneleri 449. Haftada Abdülkerim Yurtseven Nerede?

Cumartesi Anneleri, 449. kez Galatasaray Meydanı'nda buluştu. Bu hafta 1995 yılında Yüksekova'da gözaltına alınarak kaybedilen Abdülkerim Yurtseven'in dosyası açıklandı, sorumluların yargılanması istendi.

Bu hafta Cumartesi Anneleri'ne, Gezi direnişi sırasında Ankara'da polis Ahmet Şahbaz tarafından vurularak öldürülen Ethem Sarısülük'ün ailesi ve sanatçı Pınar Aydınlar da destek verdi. 


NE OLMUŞTU?

73 yaşındaki Abdülkerim Yurtseven, 27 Ekim 1995'te 18 yaşındaki Mikdat Özeken ve 13 yaşındaki Münir Sarıtaş ile birlikte, Binbaşı Mehmet Emin Yurdakul komutasındaki Yüksekova Komando Taburu'na bağlı askerler tarafından evlerine yapılan baskınla gözaltına alınarak Yüksekova Jandarma Taburu'na götürüldü. Tabura giden aileler Mikdat'ı kanlar içerisinde gördü. Binbaşı Yurdakul, "24 saat gözaltında tutulacaklar" diye ailelere açıklama yaptı. Bir kez daha tabura giden ailelere ise, "Kimseyi gözaltına almadık, bir daha gelmeyin" denildi.

Yüksekova Komando Taburu'nda görevli olan bir asker terhis olduktan sonra Abdülkerim Yurtseven'in dövülerek, Mikdat Özeken ve Münir Sarıtaş'ın ise Binbaşı Yurdakul'un talimatı ile itirafçı Kahraman Bilgiç ve Yüzbaşı Nihat Yiğiter tarafından kurşuna dizilerek öldürüldüğünü açıkladı. İtirafçı Kahraman Bilgiç ise "anılarını" yazdığı kitapta ve savcıya yaşananları anlattı.

Tanıklara ve itiraflara rağmen sorumlular hakkında açılan dava, "delil yetersizliği" gerekçesiyle kesin beraat hükmüyle sonuçlandı. Yargıtay, ailelerin temyiz başvurusun reddetti ve beraat kararını onayladı.

AİHM'e taşınan dava kapsamında savunma veren AKP hükümeti, suç kabul etti, 3 kişinin kaybolmasından dolayı üzgün olduğunu belirterek, etkin soruşturma yapmayı taahhüt etti. Ancak hala bir gelişme yaşanmadı. 


'NE ZAMAN YIĞINLAR HALİNE GELİRSEK O ZAMAN KAZANIRIZ'

Bu haftaki eylemde ilk sözü gözaltında kaybedilen Kenan Bilgin'in kardeşi İrfan Bilgin aldı. "Hiçbir zaman umutlu olmadım" diyen Bilgin, AKP hükümetinin de diğer hükümetler gibi katliamları sürdürdüğünü söyledi, "Roboski ve Gezi direnişi bu hükümetin katliamlarındandır" dedi.

Bilgin, şöyle devam etti: "Tek derdim katliamları, insanlık dışı uygulamaları insanlara anlatmak, çoğalmaktır. O zaman umutlu olacağım. Ne zaman birleşir, yığınlar haline gelirsek o zaman kazanacağız." 


'ELBET BİR GÜN HESAP VERECEKSİNİZ'

Eyleme katılan Abdülkerim Yurtseven'in torunları adına Hüseyin Yurtseven konuştu. Dedesi öldürüldüğünde bir yaşında olduğunu söyleyen Hüseyin Yurtseven, "Dedemizi aramaktan vazgeçmeyeceğiz. Biz bu mücadeleyi babalarımızdan devraldık. Sonrakilerde bizden devralacak" dedi.

Hüseyin Yurtseven, yetkililere seslendi: "Ne zamana kadar bizi görmezden geleceksiniz? Niye belli olan sorumluları yargılamıyorsunuz? Bu dünyada da ahrette de ellerimiz yakalarınızda olacak. Elbet bir gün hesap vereceksiniz." 


'FAİLLERİ KORUYAN AKP DE KAYIPLARDAN SORUMLU'

Haftanın açıklamasını Zuhal Çıldır okudu. 18 yıldır, Abdülkerim Yurtseven, Mikdat Özeken ve Münir Sarıtaş'ın ölümünden Yüksekova Komando Taburu'nda görevli Piyade Yüzbaşı Nihat Yiğiter, itirafçı Kahraman Bilgiç, Tabur Komutanı Binbaşı Mehmet Emin Yurdakul'un sorumlu olduklarını söylediklerini belirtti.

Çıldır, görevini yapmayan savcılar, hakimler ve Yargıtay mensupları ile dönemin Yüksekova Tugay Komutanlığı'nda görevli olan Kurmay Albay Hamdi Poyraz, Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı, Başbakan Tansu Çiller, İçişleri Bakanı Teoman Ünüsan, Doğruyol Hükümeti, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in yanı sıra etkin soruşturma yapma sorumluluğunu yerine getirmeyen, kayıpların akıbetlerini açıklamaya yönelik mekanizmaları oluşturmayan, failleri korumaya devam eden AKP hükümetinin de kayıplardan sorumlu olduğunu söyledi.

Çıldır, "Onlar hesap vermeden bu topraklarda kimse için güvenli bir yaşam olmayacak. Kayıplar mücadelesini kuşaktan kuşağa aktarmamız bu yüzden" dedi.

Cumartesi Anneleri, 450. kez Galatasaray Meydanı'nda buluşmak üzere eylemlerini sona erdirdi. (etha)

KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y