KCK: ''Dersim soykırımı bugün kültürel soykırım olarak devam etmektedir.''KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı,  Seyit Rıza ve arkadaşlarını idam edilişlerinin 76. yıldönümünde anma gerçekleştirdi
KCK mesajında şu ifadelere yer verildi: "Seyit Rıza ve arkadaşları idam edildi; Dersim’de dünya tarihinde ender görülecek soykırımlardan biri işlendi. Bu soykırım bugün kültürel soykırım olarak devam etmektedir. 1937 yılında Seyit Rıza ve arkadaşlarının cellatlığını yapan Türk devletinde hala köklü bir zihniyet değişikliği gerçekleşmemiştir. Kültürel soykırım devam etmektedir. Dersim ve Kürdistan’ın demokratik özerkliği tanınıp kendi kimliği ve kültürüyle yaşamı sağlanmadığı ve anadilde eğitim gerçekleşmediği müddetçe bu soykırım son bulmayacaktır.
Dersim soykırımı planlı ve taammüden gerçekleştirilen bir soykırımdır. Şark Islahat Planı ve Dersim raporları bu soykırımın belgeleridir. Dersimliler haklı olarak bu soykırıma direnmişlerdir. Kendi kimliklerini, kültürlerini ve inançlarını korumak istemişlerdir. Bu nedenle bu direniş kutsal bir direniştir. Bu kutsal direnişte yaşamını yitiren çocuk, kadın, genç, yaşlı yetmiş bin Dersim Kürt’ünü minnetle anıyor, önlerinde saygıyla eğiliyoruz. Onlar vicdanımızı ayaklandıran unutulmaz değerlerimizdir.
Seyit Rıza’nın 'Ben senin hile ve yalanlarınla baş edemedim bu bana dert oldu, ben de senin önünde diz çökmedim bu da sana dert olsun!' dizeleri hala kulaklarımızda çınlamaktadır. Seyit Rıza ve bu sözleri bizim tarihi rehberlerimizdir. Kürt Özgürlük Hareketi bu sözleri unutmadan mücadeleyi sonuna kadar sürdürecek, mutlaka Dersim’in ve tüm Kürdistan'ın özgür ve demokratik yaşamını gerçekleştirecektir. Dersim şehitleri unutulmamıştır. Mazlumlar, Şiyarlar, Dr Baranlar, Saralar, Bêritanlar ve Zilanlar Seyit Rıza ve Besêlerin ardılları ve onların özlemlerinin sahiplenicileri olarak Dersimi ve tüm Kürdistan’ı insanlığın özgür ve demokratik yaşam umudu haline getirmişlerdir. Kürdistan'daki özgür ve demokratik yaşam mücadelesi Ortadoğu'ya, oradan da tüm dünyaya yayılarak insanlığın özgür ve demokratik yaşamını gerçekleştirmesi konusundaki tarihsel rolünü oynayacaktır.
Bugün Dersim’de yaşanan özgürlük ateşi Seyit Rıza’nın idam sehpasına başı dik giderken yüreğinde taşıdığı halk sevgisinin Özgürlük Mücadelesi biçimindeki patlamasıdır. Seyit Rıza’nın idama giderken duyduğu öfke, bugün Dersim dağlarında volkan gibi özgür ve demokratik yaşam için patlamıştır.
Kürt Özgürlük Hareketi şahsında Seyit Rıza’nın özgür ve demokratik yaşam özlemi Rayberlerin ihanetini tarihin karanlıklarında bırakarak özgürlüğe sevdalı Dersim kişiliğini yaratmıştır. PKK'de somutlaşan tüm özlemler ve öfkeler özgür Kürt kimliğinin mücadelesi gerçeğinde 1937-38 soykırımından intikam almaktadır.
Seyit Rıza ve arkadaşlarının katledilmelerinin 76. yılında bir kere daha söz veriyoruz. Kürdistan mutlaka özgür ve özerk olacaktır. Özgür ve özerk Kürdistan'da Dersim halkı kültürü, kimliği ve inancıyla demokratik özerk yaşamını özgürce yaşayacaktır."

KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y