Meksika’da öz savunma birlikleri Tancitaro kentini ele geçirdi

Meksika’da organizeli suçlara karşı oluşturulan bir öz savunma birliği, Michoacan Eyaleti’ndeki Tancitaro kentini ele geçirdi. Yetkililer, belediyenin öz savunma birlikleri tarafından, dün yaşanan ve üç kişinin yaşamını yitirmesine sebep olan çatışmalardan sonra ele geçirildiğini duyurdu.
Aylardır Michoacan Eyaleti’nde öz savunma birlikleri ve organize suç örgütleri üyeleri aralarında çatışmalar yaşanıyor. Önceki gün meydana gelen çatışmalarda organize suç çetesinin üyesi 3 kişinin öldüğü, iki kişinin de yaralandığı belirtiliyor.
Meksika’da yaşanan çatışmalarda, Tapınak Şövalyeleri gibi uyuşturucu kartellerinin etkisi belirgin. Federal hükümet bölgeye 5 bin dolayında asker ve polis gönderdi, ancak şimdiye kadar şiddeti engelleyemedi.
Devlet eski başkanı Felipe Calderon’un 2006 yılında, uyuşturucu kartelleri ile mücadele adı altında eyaletlere asker gönderme kararı verdiğinde Michoacan Eyaleti’ni pilot bölge ele alarak, ilk birlikleri oraya göndermişti. Ancak eyalette yaşanan çatışmalarda 77 bin kişinin ölmesi ile boşa çıktı.
Hükümetin politikasında başarısız olması üzerine Öz savunma güçleri, 2013 yılı başında uyuşturucu çetelerinin şiddetine karşı kuruldu.
ANF


KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y