Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM): '' Şiwan perwer onur kırıcı bir şekilde geliyor''

Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM) sanatçıları Erdoğan’ın çağrısı ile Diyarbakır’a gelen Şivan Perwer hakkında basın açıklaması yaptı. Perwer’in sürgün edilen milyonlarca Kürtten biri olduğuna dikkat çekilen açıklamada "Onunda topraklarına geri dönmesi en doğal hakkıdır. Ancak bu geri dönüş AKP'nin politikalarına alet olmamalıdır. Maalesef durum bu şekilde değil, onur kırıcı şekilde geliyor" denildi.

Dicle Fırat Kültür ve Sanat Merkezi'nde yapılan basın açıklamasında, Kürt sanatçılar adına açıklamayı yapan Azad Kızılkar, yüzyıllardan beri uygulanan "kirli politikalar" nedeniyle milyonlarca Kürdün toprağını terk etmek zorunda kaldığına dikkat çekti. Bu şekilde Kürt halkının yabancı ülkelerde yaşamaya mahkum edildiğini belirten Kızılkar, "Umut ve beklentimiz o ki; bir an önce onurlu bir barış yaşama geçer ve Kürtler yeniden topraklarına döner. Bunun için de şüphesiz hükümetin bir an önce bu imkanları yaratmalı ve engelleri ortadan kaldırmalıdır. Bu çerçevede Şivan Perwer'de topraklarından sürgün edilmiş ve mülteci edilmişlerden biridir. Onun da topraklarına geri dönmesi en doğal hakkıdır. Ancak bu geri dönüş AKP'nin politikalarına alet olmamalıdır. Bu çerçevede Şıvan Perwer'in Kürt halkının duyguları karşısında hassas ve saygılı olması gerekmektedir. Maalesef durum bu şekilde değil onur kırıcı şekilde geliyor" dedi.

Açıklamanın devamında Kızıkkar, Kürt halkı ve sanatçıları olarak Şıvan Perwer'in bu duruşunun yanında yer alan, bu oyunda payı olanları unutmayacaklarını ve kınadıklarını belirtti.


KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y