Türkiye İnsan Hakları Kurumu Siverek’te kemik bulunan alanı inceledi

Türkiye İnsan Hakları Kurumu Siverek’te kemik bulunan alanı inceledi

Türkiye İnsan Hakları Kurumu üyelerinden oluşan heyet, Siverek’te bir apartman inşaatındaki kazı esnasında rastlanan kafatası ve kemik parçaları bulunduğu alanda incelemelerde bulundu.

Şanlıurfa İnsan Hakları Derneğinin başvurusu üzerine ilçeye gelen Prof. Dr. Abdurrahman Eren, avukatlar Fatma Benli ve İrfan Güven, Yrd.Doç.Dr. Levent Korkut, Prof. Dr. Nihat Bulut, Kocaeli Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ümit Biçer ile uzman Halil Kocaoğlu’ndan oluşan heyet ilk olarak Cumhuriyet Başsavcısı Adem Ceyhun Nergiz’i ziyaret etti.

Heyet üyeleri daha sonra Ayvanat Mahallesi’ndeki bir apartman inşaatındaki kazı esnasında rastlanan kafatası ve kemik parçalarının bulunduğu alanı inceledi.

Yrd.Doç.Dr. Korkut, gazetecilere yaptığı açıklamada, bulunan kafatası ve kemik parçaları üzerinde detaylı çalışma yapacaklarını belirtti.

Konuya ilişkin adli tıp kurumundan herhangi bir sonuç gelmediği konusunda bilgi aldıklarını hatırlatan Korkut, şunları kaydetti:

"Bu kemiklerin ne olduğunu ve bu konuda yapılan çalışmaların usule uygun olup olmadığını öğrenmeyi amaçlıyoruz. Cumhuriyet savcısıyla görüştük kendisi bize ’bu alanın koruma altına alındığını’ söyledi. Kemiklerin ne zaman gömüldüğü araştırmalar sonucu ortaya çıkacak. Yakın tarihimizdeki olaylarla ilgili ise kayıp yakınlarından DNA örnekleri alınmasıyla mümkün olacak. Olayın insanı boyutuyla ilgileniyoruz."

Siverek’te 5 Eylül’de bir inşaatın kazısında kafatası ve kemik parçaları bulunmuştu.(AA)


KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y