Newroz Yasaklanamaz İstanbul'da Her yer Newroz Alanı Olacak

İstanbul Newroz Tertip Komitesi, 19 Mart'ta Bakırköy Halk Pazarı'nda yapılmak istenen Newroz kutlamasını valiliğin keyfi bir kararla yasaklaması üzerine İstanbul’un her alanında Newroz ateşinin yakılması için ilçelere çağrı yaptı.
İstanbul Newroz Tertip Komitesi, 19 Mart'ta Bakırköy Halk Pazarı'nda "Mutlaka kazanacağız" şiarıyla kutlanması planlanan Newroz kutlamasına valilik tarafından izin verilmemesi ile ilgili HDP İstanbul İl Örgütü binasında basın toplantısı düzenledi. İstanbul Newrozu için geçen hafta valiliğe başvurduklarını vurgulayan Newroz Tertip Komitesi’nden Mustafa Elma,“Dün yaptığımız başvuruya cevap geldi ve 19’unda izin verilmeyeceği söylendi. Bayramımızı kutlamak bir izne tabi tutuluyor, biz bu zihniyetin karşısındayız. Dehak zihniyetine karşı bir mücadele yürütmemiz gerekiyor. 21 Mart'ta kutlamayı kabul etmeyeceğimizi söyledik. Bunun karşılığında bir şey yapamayacaklarını söylediler” diye konuştu.

İstanbul’un her alanında Newroz ateşinin yakılacağı yönünde ilçelere çağrı yaptıklarını söyleyen Elma, “Bütün alanlarda Newroz’u kutlama planını önümüze koyduk. Newroz miting alanı ile kutlanacak bir olay değildir. Kendiliğinden sokaklarda olacak bir bayramdır. Valilik '21 Mart için görüşebiliriz' diyor, ama bu gerçekçi değil. 21 Mart için bazı ilçelerde yapılan başvurular da reddedildi" dedi.

‘İZİN VERİLMEZSE HALK İNİSİYATİFİNİ KULLANACAK'

HDP İstanbul İl Eş Başkanı Mustafa Avcı da, barış havasında bir organizasyon planladıklarını ifade ederek, şunları aktardı: "Biz yapsak da yapmasak da halk kendi bayramını kutlayacaktır. İlçelerdeki kutlamalara da izin verilmezse yapacağımız bir şey yok. Halk inisiyatifini kullanacaktır. Biz de onların yanında olacağız. 19’unda izin verilseydi de ilçeler 21'inde kutlayacaktı. Daha öncesinden planlanan bir şeydir. Olmaz ise halk sokağın başında ateşini yakıp, halayını çekecek ve 'Hayır'ını örgütleyecektir."

HDK İstanbul Eş sözcüsü Şamil Altan ise, “Bu ülkede mevsimlik kanunlar var. Geçen yıla izin verirken bu yıl izin vermiyorlar. İktidarın politik ihtiyaçlarına göre değişen bir politika. 'Bu yıl 21'de olsun' diyorlar. 21 Mart için bir talebimiz olsa izin verilip vermeyeceklerini bilmiyoruz" diyerek tepki gösterdi. 


dihaber

KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y