1 MAYIS’a Direnişe Mücadeleye

Hırsız diktatörün yasakları gayrı meşrudur
1 MAYIS’a direnişe mücadeleye


İstanbul’da 1 Mayıs alanı Taksim’dir hiçbir yasak, tehdit, şantaj işçi sınıfının canı bahasına kazandığı özgürlük mücadele alanına sahip çıkmasına engel olamaz. 

Yaptığı son referandum hırsızlığıyla toplumsal her meşruiyetini kaybeden yağma düzeni, zulüm yöntemleriyle yeni meşruiyet alanı oluşturmak için her fırsatı denemeye devam ediyor. İçişleri Bakanı Süleyman’ın “Taksim Meydanı’nı yasakladım” açıklamasındaki üst perdeden atması “elimde silah, devlet her şey var, gücünüz yetiyorsa Taksim’de ısrar edin” demektir. DİSK, KESK ve meslek odaları bu tehdide karşı koyacak gücü kendilerinde bulamadığı için 1977 Taksim katliamının 40. yılında Taksim 1 Mayıs Meydanı’ndan caymıştır. Devrimciler, sosyalistler ve yağma sistemine karşı işçi sınıfının gücü var diyen ileri işçiler ise Taksim 1 Mayıs Meydanı için gün saymaya başlamıştır.
Her alanda meşruiyetini kaybedip suç işlemek dışında hiçbir vasfı kalmamış güruhun yasaklarına uymamak meşrudur. Suç güruhunun yasaklarına her ne gerekçeyle olursa olsun uymak bu güruhu onaylamaktır.


Sendikal düzeyde örgütlü emekçilerin ezici çoğunluğunun Türk-İş, Hak-İş, Memur-Sen vb yağma düzeni yandaşı sarı sendiklar elinde olduğu bir gerçektir. Bu sarı sendikların da işçi sınıfının birlik mücadele ve dayanışma günü 1 Mayıs’ı iktidara yaranma ve yamanma gününe çevirmekten başka derdi yoktur. Yağma düzeninin kendi denetimi dışında işçi sınıfının örgütlenmemesi için her yöntemi kullanmasına karşı durma gücü bulamayan işçilerin, örgütlü 1 Mayıs kutlaması elbette mümkün olmamaktadır. Bu 1 Mayıs’ta da faşizme karşı direnişle ayakta durabilen devrimciler, sosyalistler güçleri yettiğince ileri işçilerle birlikte 1 Mayıs’ı anlamına uygun olarak direniş ve mücadele günü yapacaklardır.

1 Mayıs’ta iktidarın yasakladığı her yer, yasak saydığı her şey gayrı meşru, yasağı hiçe sayan direniş ise meşrudur. Toplum çoğunluğunun yağma düzeniyle bağının koptuğu dönemde direniş kazanma seçeneğidir.

KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y