Faşizme Karşı Mücadelede 1 Mayıs’ın Öğrettikleri

Faşizme karşı mücadelede
1 Mayıs’ın öğrettikleri


Yasa kural, toplumsal her hangi bir işleyişin diktatör ve şebekesinin işine gelmedikçe geçersiz diye ilanı en az 2.5 milyon sahte oyla şekil şartı oluştu diye dayatıldı. Diktatör ve şebekesi, insanca yaşanacak bir ülke isteyenlere ise her şeyi göze alan direniş ve mücadele dışında sadece “uslanmayı” zorunlu kıldı.

1- Hayır mücadelesiyle yıpranan diktatör ve şebekesi 1 Mayıs eylemlerine yönelik uyguladıkları yasaklamalarla toplumsal mücadeleye en fazla ne kadar “tahammül” edebileceklerini dayatmak istedi.

2- 1 Mayıs’ı keyfi yasakların çizdiği sınırlar içinde “kutlamak” zorunda kalanlar hem diktatörün gücünü abartıp hem de kendi güçlerini bilmeme örneğini oluşturdu.

3- Emekçilerin, sistem muhaliflerinin örgütlenip güç sahibi olmasına düşman devlet geleneğine ancak sistemin çizdiği sınırlar içinde kalmaya özen gösterip karşı koyulabileceği anlayışına teslim olanların, “izinli” 1 Mayıs katılımları pankart vb’lerini sansürletmek dahil dayatmalara teslim olmasına dönüştü.

4- Diktatör ve şebekesinin toplumsal “çoğulculuk” dahil yitirdiği her meşruiyetini yeniden oluşturma gayreti “çizdiği sınırlar” içinde kalanlarla mümkünken bu sınırları zorlamamak diktatörün meşruiyet oluşturmasına yaradı.

5- Devrimci sosyalistlerin ve devrimci emekçilerin “bir avuçta” olsa İstanbul’da 1 Mayıs Taksim Meydanı için faşizmin yasaklarını tanımayan eylemleri 1 Mayıs mücadele ruhudur.

6- 1 Mayıs’ta İstanbul’da sadece Taksim 1 Mayıs alanı mücadelesi güçsüzlük ve eksiklik. İzinli 1 Mayıs mitinglerine katılanlar ise bu güçsüzlük ve eksikliği aşmak için ulaşılıp dönüştürülmesi gereken direniş gücüdür.

7- Faşizmin çizdiği sınırlar içinde kalmaya özen gösteren CHP, DİSK, reformist sol vb faşizmle mücadeleyi devrimci çizgide sürdürmeye gayret edenler için artık sadece yeni kadro kaynağıdır.

8- Diktatör ve şebekesinin her alanda her platformda meşruiyet sorunu vardır. Tüm var oluşlarını yağma ve sömürü düzenini zulümle sürdürmek üzerine kuranların kuralları, dayatmaları, çizgileri sadece onları bağlar.

9- Faşizme karşı her alanda her araçla direniş ve mücadele en meşru haktır.

KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y