Gezi Direnişi 4. Yılında

hak adalet özgürlük için direnmek zorunda olan insanların Gezi Direnişi 4. Yılında

Diktatörü her vesileyle çıktığı kürsülerde “Geziciler” diye höykürmek mecburiyetinde bırakan halkın haklı isyan hareketi Gezi Direnişi 4. yılında.

1- Yağma ve sömürüyle var olabilenlerin düzeni diktatör ve şebekesiyle birlikte bir kez daha sürdürülemeyecek kadar sıkışıp yasa kural ve toplumsal her değeri hiçe sayan suç devleti yöntemlerine mecbur kalmıştır.

2- 4 Yıl önce tüm haklı itirazlara rağmen diktatör ve şebekesinin Gezi Parkı’nı talan girişimi yağmacıların kuralsızlığına toplumsal isyanı başlatmıştır.

3- Gezi direnişinin gücü, yaygınlığı başta diktatör ve şebekesi olmak üzere yağma, sömürüyle var olanlara yıkılabilecekleri kabusunu her an gerçeğe dönüştürecek toplumsal bir gücün varlığını göstermiştir.

4- Gezi direnişi’nin barikatlarla işgal ettiği alanlardan geri çekilmek zorunda kalması bu direnişi bitirmemiş farklı yöntemlerle devam etmesine dönüşmüştür.

5- Devletin, yağma düzeninin körüklediği toplumsal yapay ayrımlar etkinliğini hızla yitirme sürecine girmiş, faşizme karşı her alanda her araçla direnme meşruiyeti Gezi direnişinden bu yana toplumda yaygınlaşıp faşizme direnişe katılımın tabanını büyütmüştür.

6- Gezi direnişi hem yağma ve sömürüyle var olabilenleri hem de artık bu düzende yaşamak istemeyenleri daha “gerçekçi” davranmaya zorlamıştır. Yağmacılar, diktatör ve şebekesinin faşizmine sıkışırken topluma ise hak, adalet ve özgürlük için direniş dışında seçeneği olmadığını göstermiştir. 

7- Gezi direnişinin 4. yılında diktatör ve şebekesi suç şebekesi olmak dışında her vasfını kaybederken bu düzen değişmeli diyenler ise devlet dahil her güçle yapılan saldırı ne olursa olsun ayakta kalıp direnişi sürdürmeyi başarmıştır. 

8- Gezi direnişinden bu yana geçen süreç faşizmin toplumu parçalamak için kullandığı yapay ayrımları etkisizleştirirken toplum iki temel gerçek ayrıma sıkışmıştır. Ya diktatör ve şebekesinin faşizmine yandaş olmak ya da direnerek insanca yaşanacak bir ülke için mücadele etmek.

9- Gezi direnişi günümüzde KHK ile işten atılanların mücadelesinde, Kürd halkının zulme dur deyişinde, işçilerin hak arayışındadır. Her hak, adalet ve özgürlük talebi artık direnmek dışında gerçekçi hiçbir seçenek olmadığı sonucuna çok kısa zamanda varıp direniş yolları bulmaktadır ve bundan sonraki direnişler ise daha güçlü daha donanımlı ve daha keskin olacaktır.

KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y