Yaşamak İçin Aç Kalmayı Göze Alanlar

Yaşamak İçin Aç Kalmayı Göze Alanlar

OHAL olmazsa ülkeyi yöntemeyecek hale gelenlerin dayattığı sayısız felaketten biri de Kanun Hükmünde Kararnameler ile tüm topluma terör estirmek. KHK ile "kolayca" ülke yönetmeyi kalıcı yapmak için her yöntem uygulanırken daha önce devletçe yasadışı "fişlenen" yüzbinden fazla kamu emekçisi işinden atıldı. 15 Temmuz fırsat darbesiyle hiçbir zaman hiçbir koşulda değiştirilmeyecek hatta değiştirilmesi dahi düşünülemeyecek tek “adam” diktatörlüğü oluşturma yoluna girildi.
 
Devlet top yekün saldırıya geçip sadece söylediğim kadar düşüneceksin ne yaparsam yapayım boyun eğeceksin dediğinde ömrünce 3 kişi bir araya gelmesi tehlikeli görülen toplum çoğunluğu devlet gücü karşısında en güvenli hayat diye yine tek başına çaresiz savunmasız kalmayı tercih etti. İşlerinden bir KHK emriyle atılan yüzbinlerce insan bireysel çarelerle bir şey yapmanın yollarını arayıp AKP'den "torpil" bulmaya ya da en fazla bir dilekçe vermekle yetinip "uslu vatandaş" sinikliğine sığındı. 


Yaşanan haksızlığın boyutu ne kadar büyük olursa toplumdaki korku ve suskunluğun o kadar derin olmasına alışkın bir devlet düzeninde haksızlık ve zulme susmayıp direnen az sayıda insan ise bu kez bir kaç tepkiden öteye geçip dinmeyen bir direnişe yöneldi.

 
KHK ile işten atılanlar meydanlara çıkıp basın açıklamalarıyla yaşadıkları haksızlığı dile getirmeye başlayınca iktidar bunun da "bir kaç günlük" tepki olduğunu ve sonra unutulup sineye çekileceğini düşündü. Çünkü, devlet top yekün saldırıya geçmiş ve onun karşısında uğranılan haksızlık ve zulüm ne olursa olsun hiç kimse duramazdı. 15 Temmuz fırsat darbesini yapmış bir iktidarın karşısında durabilecek hiç kimse olmayacağına emin olanlar bir kaç günlük tepkiden öteye geçen bir direniş oluşmaya başlayınca direnen kim olursa olsun sayısız saldırı düzenledi. Gözaltına almalar, ev basmalar, tutuklamalar, tehditler, şantajlar direnenleri yıldırmak ve toplumdan soyutlayıp yalnızlaştırmak için yoğunlaştırıldı.


Direnme geleneği oluşan toplumda devletin saldırı alışkanlığı artık eskisi gibi tıkır tıkır işlememekte. En ufak bir hak adalet arayışının her şeyi göze almakla eş hale geldiği ülkede işlerinden atılanların açlığa, ömür boyu devletin "fişlisi" olmaya, toplum dışı yapılmaya tepkisi de hayatlarıyla oldu. Direniş Ankara'da Yüksel Caddesi'nde Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın açlık grevine dönüşüp bu grev de günler ilerledikçe toplumca daha çok sahiplenince devletin Gezi direnişi kabusu hortladı.


Devleti de gasp eden suç güruhu, ancak suç yöntemleriyle var olabilmekte ve bu suç güruhuna karşı direnmek dışında çaresi olmayanların mücadelesi şimdi açlığı paylaşarak sürmekte. İnsan kalmak için doymak için aç kalmayı göze alanlar aç kalmamak için suç güruhuna teslim olanlara seslenmekte: Açlığımızı paylaşın çünkü hepimiz için hak adalet ve özgürlük direnişte.

 
KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y