Korkma Yılma Zulmün Çaresi Direniş ve Dayanışma

Korkma yılma
zulmün çaresi direniş ve dayanışma

Örgütsüz toplumlar devlet örgütü karşısında teslim olmakla her şeyi göze alan bireysel direniş arasında sıkışır.

1- Sürdürülemez yağma düzenini suç devleti yöntemleriyle ayakta tutmak isteyen diktatör ve şebekesi kendilerinden olmayan herkese hak adalet ve özgürlük talepleri için iç savaşı da göze alan bir isyan dışında her seçeneğin yolunu kapatmaktadır.

2- Her tür toplumsal talep, etkinlik, ekonomik yaşam, din, günlük hayat ve hayatta kalabilmenin dahi diktatöre tapınmaktan geçtiği dayatma herkesi diktatöre tapanlar, korkuyla sinenler ve direnenler diye ayrıştırmıştır. 

3- Diktatör tapmanın mecburiyet yapılması ve buna uymayan herkesin devlet ve yandaş saldırısına uğraması örgütlenmekten kaçınma, 3 kişi bir araya gelmekten korkma alışkanlığındaki toplum çoğunluğunda faşist diktatöre teslim oluşa dönüşmüştür.

4- Uzun yıllardır faşizme karşı mücadele etme geleneğini fedakarca taşıyan devrimciler, sosyalistler ve Kürd hareketi dışında insanca bir hayat için direnişin güvenilir bir örgütlenmesi de gücü de bulunmamaktadır.

5- Faşizme karşı direnişin “demokratik” her girişimine vahşet yöntemleriyle saldırarak direnenleri toplumdan soyutlayıp yalnızlaştırmakta “uzmanlaşmış” faşist devlet düzeni kısmi de olsa direnişi güçsüzleştirmiştir.

6- Direnişin güçsüzleşmesi toplumdan soyutlanıp dayanışmanın kırılmasıyla oluşur. Direniş geleneği zayıf, dayanışma kültürü ondan da zayıf olan toplumsal davranış alışkanlığı zayıflasa da hala etkindir.

7- Haksızlık ve zulme karşı direnişin zayıflığı ve faşist diktatörün toplu bir halk isyanı dışında hiçbir şeyi önemsemeyip yok sayma dayatması arasına sıkışan toplum korku ve yılgınlıkla “kendi bireysel kurtuluş” hayallerine gömülmüştür.

8- Faşizme karşı direnişin güçsüzlüğü direnenleri her yerde her araçla fedakarca yeni mücadele yöntemlerine zorlamaktadır. Faşizme karşı durmak için güvence arayan toplum çoğunluğunun korku ve yılgınlıktan kurtulması da direnişin güçlenmesine bağlıdır.

KızılYıldız.org
YAZIYI PAYLAŞ: Facebook Twitthis Furl

Facebook'tan Yorum Yap

.
2017 Kaynak Gosterilerek Her Yazi Istendigi Gibi Kullanilir. KIZILYILDIZ.org Devrimin KIZIL YILDIZI Dizayn: K.C.Y